Devizahitel = határidős pozíciók megújítási kockázata
VAJON…..
MANCIKA NÉNI, aki bement a bankba, biztos …. tisztában volt a „határidős pozíciók megújítási kockázatával”….. ???? amelyet a BÉT ajánlott a banki ügyfeleknek akik devizahitelt vettek fel….
…. nonszensz….
BÉT, 2004. októberi jelentés (pdf) internetről letölthető.
Tartalmazza 10 évre előre a svájci frank árf-át. Meglepő tizedes pontossággal jelezte előre. SŐT még határidős ügyleteket is javasol, az árfolyam-veszteség kiküszöbölésére !!!!!
Ezen BÉT jelentést AZ ÖSSZES BANK megkapta...Tehát a bank TUDOTT róla.... De vajon tájékoztatta e erről így az ügyfelelt...? Hát nem....
BÉT (2004) jelentés => Az 5. oldalon ez a szöveg szerepel !!!!!!!!!
„Milyen lehetoségeket tartogat a hiteladóssággal (devizahitellel, svájci frank) rendelkezo banki ügyfelek számára a Tozsde?
Amikor az ember bemegy a bankba és választ az ott található hitelkonstrukciók közül, impli cit fogadást köt arra vonatkozóan, hogy a következo 10-15 évben hogyan alakulnak majd a kamatlábak és az árfolyamok egymáshoz képest, vagy finomabban fogalmazva, választásával bonyolult makrogazdasági összefüggésekre vonatkozóan fejezi ki várakozásait. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a választást leginkább a havi törlesztorészlet nagysága befolyásol ja.
Mit lehet tenni abban az esetben, ha megváltoznak a a jövőbeni makrogazdasági mutatók és ezért az eredeti ”fogadásából” ki akar szállni, vagy meg akarja azt változtatni?
A bankok lehetové teszik ezen hitelek forintosítását, ami természetesen költségekkel jár. Vagy használhatjuk a Tozsdén kereskedheto származtatott termékeket.
A Budapesti Értéktozsde származékos piacán elérhetok a befektetok számára olyan termékek is, amelyek kamat és árfolyam ingadozásából származó kockázatok csökkentésére használha tók fel. Ezen termékek listáját a melléklet tartalmazza. Mint mindennek, a kockázat csökken tésének is ára van, ezért meg kell vizsgálni, hogy érdemes-e a banki hitelbol származó kamat és árfolyamkitettségeket a tozsdén keresztül csökkenteni. Példa a kockázatok csökkentésére a Tozsdén elérheto származékos termékekkel: A már eddig is használt elméleti hitelkonstrukciónkat újra felhasználva – ami ezúttal svájci frank alapú – bemutatjuk hogyan tudunk svájci frankra szóló határidos termékek segítségével megszabadulni a hitelünk árfolyamkockázatától a következo egy évre.
A példában szereplo forinthitel havi törlesztorészlete majd 161 ezer forint, ami évi 1,93 millió forintot jelent. Abban az esetben, ha svájci frankban vesszük fel a hitelt, és határidos ügyletek segítségével megszabadulunk a következo egy év árfolyamkockázatától, akkor ennél nominálisan több mint 500 ezer forinttal kevesebbet kell fizetnünk, amihez hozzá kell adni a fedezeti ügyletek megkötésének díját: 3579 forintot valamint 117 ezer forintot, amit az ügyletek megkötésének idopontjában fedezetként el kell helyeznünk. Ezt a nagy különbséget magyarázza, hogy a hátralevo 14 évre továbbra is fennmarad az árfolyamkockázat, amit a késobbiekben is csak egy évre elore tudunk lefedezni. Ez jelenti a határidos pozíciók megújítási-kockázatát.
Bár a Tozsdén maximálisan egyéves határidos kontraktusok érhetok el, a fenti példa analógi ájára elvégeztünk a számításokat arra az esetre is, ha a hitel teljes futamidejére, azaz 10 évre elore tudnánk kötni határidos ügyletet.
SVÁJCI FRANK – Elszámoló ár
2004-ben 158.13
2014-ben 256.08
2004-es bét jelentés szerint az előre becsült 2014-es svájci frank árfolyam 256.10
(ez a 7. oldalon, a 9. táblázatban található)
BÉT 2004-es jelentése az internetről letölthető.
A devizahitel eltitkolt története (2019 ápr 30) „A devizahitel egy bűncselekmény, csalás – sorozat” https://www.youtube.com/watch?v=dz6hpMVyIWo (10 perc video)
*