2022. feb 24.

Tavaszi fáradtság leküzdése

írta: Mandala75
Tavaszi fáradtság leküzdése

tavaszi_asztae4.jpg

 Beköszöntött a tavasz, javában ébred a természet. Ilyenkor elvileg azt kellene éreznünk, hogy tele vagyunk energiával, és máris élvezzük a hosszabb nappalokat, de a legtöbben aluszékonyabbnak, gyengébbnek, ingerlékenyebbnek érzik magukat, sokan panaszkodnak fejfájásra, szédülésre. Ez bizony a híres tavaszi fáradtság!

1.) Az első lépés az immunerősítés

C vitamin.

TEÁK: Csipkebogyó tea (A-, B1-, B2-, C-, P- és K-vitamin). A véráramot gyorsító tulajdonsága miatt érszűkület, érelmeszesedés megelőzésére, kezelésére is használható.

Mezei Kakukkfű. Fürtös menta.  https://gyorgytea.hu/gyogynovenyek-vilaga/vege-a-tavaszi-faradtsagnak/ 

György tea 5 gyógynövény immunerősítésre:     https://gyorgytea.hu/gyogynovenyek-vilaga/az-5-legjobb-gyogynoveny-az-immunrendszer-erositesehez/

György tea immunerősítő csomag: 

https://gyorgytea.hu/gyorgyteak/csomagok-gyogynovenykurakhoz/immunerosito-csomag/ 

Herbária: Immunerősítő teakeverék

(Koffein- és teinmentes, ásványi anyagokban gazdag. Összetevők: mézbokor, vasfű, borsmentalevél, citromfű, igazi édesgyökér, körömvirág, fahéj. Alkalmazása: 1 db filter tasakot 1,5 dl forró vízzel leöntünk, 5-6 perc állás után tetszés szerint ízesítve vagy ízesítés nélkül fogyasztható. )

https://www.herbaline.hu/immunrendszer/herbaria-immunerosito-boritekolt-filteres-tea-20x1-5g

2.) Természetes vas-, ásványi anyag- és vitaminpótlás

csalán, az erdei málnalevél és az erdei szederlevél kiváló vasforrás. Továbbá olajos magvak, spenót stb.

3.) Győzzük le a stresszt és az alvászavart!

 Persze a tavaszi fáradtság nem betegség, hanem a szervezet természetes reakciója a gyors változásra, egy egyszerű üzemmódváltás, amely viszont alaposan megdolgoztatja a téli időszak után megmaradt energiatartalékunkat. Kevesen tudják, de a fáradtságérzetet elsősorban a hormonháztartásunkban lezajló folyamatoknak köszönhetjük, mégpedig annak, hogy a melatonin (alvási hormon) és a szerotonin (boldogsághormon) szintje erősen ingadozik a szervezetünkben. Télen, a rövidebb nappalok idején a melatonintermelődés nő, így az alvásigényünk is. A tavasz érkezésével több fény éri szervezetünket, ekkor kevesebb melatonint termelünk, ez kicsit megzavarhatja az alvás és az ébrenlét ritmusát, viszont a téli fényhiánnyal a szerotoninszintünk csökkent le, ezt pedig csak fokozatosan tudjuk visszanyerni. Így könnyebben érezhetjük magunkat fásultnak és örömtelennek is. A biológiai óránknak tehát idő kell az átállásra, de egy kicsit azért segíthetünk neki mi is. Nézzük hogyan!

1. Változtassunk étkezésünkön!

2. Igyunk többet!

3. Menjünk ki a napfényre!

4. Zuhanyozzunk!

 Mozgás és pihentető alvás

A jó közérzethez a tápanyagbevitelen kívül hozzájárul az is, hogy télen se lankadjon a lelkesedésünk a sportolás iránt, keressük meg a lehetőségeket a rendszeres mozgásra, amire ebben az időszakban is épp annyira szükségünk van, mint az év többi részében. Öltözzünk fel az időjárásnak megfelelően és töltsünk el minél több időt a szabadban, friss levegőn, akár kirándulással, akár téli sportokkal.

Fontos, hogy az aktív nappalokat nyugalmas, pihentető éjszakák kövessék, ez nem csak a lelkiállapotunkra és a teljesítőképességünkre, de bizony az egészségünkre is jelentős befolyással bír. Segítséget nyújthat ebben a B-vitamin komplex tabletta, ami többféle B-vitamint tartalmaz, amelyek egymással kölcsönhatásban fejtik ki kedvező hatásukat

 http://vaskarika.hu/hirek/reszletek/16752/ugy_erzi_mintha_olomlabakon_jarna-5_tipp_a_tavaszi_faradtsag_atv/

 4.) Méregtelenítés és vitalizálás

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember a tavaszi vitalizáló kúra előtt méregtelenítést javasol például csalánlevélből és diófalevélből készül tea fogyasztásával. Vértisztító tulajdonsága miatt mindkét gyógynövény régóta ismert és használt a népgyógyászatban. 

Önállóan, vagy egymással váltogatva is lehet inni őket, egyik nap az egyikből, másik nap a másikból egy-egy csészével.

 

Bizonyos gyógynövényekkel megelőzhetjük a tavaszi fáradtságot. A gyógyteák hatására az egész szervezetünk megújul, és új erőre kap.

Koratavasszal azért ránk törhet a tavaszi fáradtság, mert a téli hónapok alatt a szervezetünkből kiürültek a tartalékok, a salakanyagok viszont felhalmozódtak. Ezért fordulhat elő, hogy fáradtnak, levertnek érezzük magunkat.  Egy jól összeállított gyógyteakúra, immunerősítéssel párosítva sokat segíthet abban, hogy megelőzzük a tavaszi fáradtságot.

Méregtelenítés és vitalizálás

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember a tavaszi vitalizáló kúra előtt méregtelenítést javasol például csalánlevélből és diófalevélből készül tea fogyasztásával. Vértisztító tulajdonsága miatt mindkét gyógynövény régóta ismert és használt a népgyógyászatban. 

Önállóan, vagy egymással váltogatva is lehet inni őket, egyik nap az egyikből, másik nap a másikból egy-egy csészével.

Csalánlevél

A csalánt az egyik legjobb vértisztító növényként ismerjük, a vérerekre gyakorolt pozitív hatása mellett kiváló a vízhajtó hatása is: a vesét fokozott vízkiválasztásra serkenti, így gyorsítja a méreganyagok kiürülését. Tisztítóhatása mellett sok vitamint (pl. A-, B-, C- vitaminokat) és ásványi anyagot, pl. vasat, tartalmaz, ez utóbbi a vérképzést segíti. A vas felszívódásához C-vitaminra van szükség, a csalán azon kevés gyógynövények közé tartozik, amelyikben mindkettő jelen van.

Diófalevél

Tavaszi méregtelenítés során a nyirokrendszerünk tisztítását bízhatjuk erre a sokoldalú, de még kevés területen használt gyógynövényre. Serkenti a máj működését és a vérkeringést, ami hatékonyabbá teszi a salakanyagok eltávolítását a szervezetünkből.

Tisztítókúrához Gyuri bácsi a teakeverék reggeli fogyasztását ajánlja, kúraszerűen 4-6 hétig. Ha be tudjuk iktatni a napirendbe, a legjobb a reggel frissen elkészített tea, amit langyosan, éhgyomorra igyunk meg. A tisztítókúra nem csak a tavaszhoz kötődhet, ha valamilyen természetes gyógymód alkalmazását szeretnénk elkezdeni, előtte is érdemes méregteleníteni a szervezetünket.

A méregtelenítés után a tavaszi fáradtság ellen három, a rózsafélékhez tartozó növény leveléből, illetve terméséből készült teával is felvehetjük a harcot.

Erdei málnalevél és szederlevél

A két bogyós gyümölcsű cserje levele meglepően jó hatással van az immunrendszerünkre. C-vitamin tartalmuknak is köszönhetően élénkítő hatásukkal segítik a tavaszi időszakban gyakori levertség megszüntetését. Mindkét gyógynövényből készült tea folyamatosan fogyasztható, így akár rendszeres reggeli italunknak is választhatjuk őket.

Gyógynövényként csak a vadon termő málna és szeder levele használható fel, csak ezek tartalmazzák a kedvező hatású vitaminokat és ásványi anyagokat.

Csipkebogyó

Sokoldalúsága miatt az egyik jolly joker gyógynövénynek is nevezhetjük a csipkerózsát, illetve termését, a csipkebogyót. Használjuk ki az ősszel begyűjtött és szárított csipkehús magas C-vitamin tartalmát, és készítsünk belőle kellemes ízű, frissítő hatású gyógyteát, ami egész nap kortyolgatva jótékonyan hat a közérzetünkre. 

A véráramot gyorsító tulajdonsága miatt érszűkület, érelmeszesedés megelőzésére, kezelésére is használható.

https://impressmagazin.hu/az-5-legjobb-gyogytea-a-tavaszi-faradtsag-ellen-a-bukki-gyuri-bacsi-szerint/

 

 

Szólj hozzá