2021. nov 15.

Vashiányos vérszegénység - Okai és megelőzés

írta: Mandala75
Vashiányos vérszegénység - Okai és megelőzés

a-vas-potlasa-termeszetes-uton.jpg

A vashiány jellegzetes tünetei a sápadtság, a repedezett bőr és ajkak, fáradtság, kimerültség érzete, fázékonyság, hajhullás, fejfájás, alacsony vérnyomás, égető érzés a nyelven.

Okairól, megelőzéséről lesz most szó. Fontos szerepet játszik a vas felszívódásában a C-vitamin.

Vasat és C-vitamint egyaránt tartalmazó gyógynövények a csalán, csipkebogyó, az erdei szederlevél, az erdei málnalevél és a fekete ribizlilevél. 

Ezek rendszeres fogyasztását mindenkinek ajánljuk. Megelőzésre elegendő heti 1-2 csészével inni, ha gyógyszeres terápiát ír elő az orvos, akkor naponta 1 csésze szükséges a tünetek fennállásáig.

Csalán

CsalánKomoly vastartalommal bíró gyógynövényünk a csalán, melynek vérképző hatása van, és fáradékonyság ellen is hatásos. Érdemes rendszeresen fogyasztani, akár megelőzésként is, heti max. 2-3 alkalommal.

A levél hatóanyagai a vason felül a hisztamin, a különféle vitaminok (A-, B-, C-, K-, U-, P-vitamin), a szerves savak, a flavonoid, a kalcium, a kálium. Kovasav- és szeléntartalma is kiemelkedő. Megtalálható benne a béta-karotin is, mely antioxidáns hatása mellett immunserkentő is.

Csipkebogyó

CsipkebogyóA C-vitamin segíti a vas felszívódását, beépülését, ezért a magas C-vitamin-tartalmú csipkebogyóteát is érdemes akár napi rendszerességgel fogyasztani. 5-6 órás hideg áztatással készítsük, mert forralás közben lebomlik a C-vitamin. A csipkebogyó a vas és a C-vitamin mellett A-, B1-, B2-, P-, és K-vitamint és karotinoidokat, valamint pektint és szerves savakat is tartalmaz.

Erdei málnalevél

Erdei málnaA kellemes ízű, frissítő hatású erdei málnalevéltea nagyszerű vasforrásunk lehet. Emellett cserzőanyagot, flavonoidokat, tannint, polipeptideket, A-, B-, C-, D- és E-vitaminokat, kalciumot, foszfort és magnéziumot is tartalmaz. Folyamatosan, megszakítás nélkül fogyaszthatjuk napi 1-2 csészével, és akár már gyermekeknek is adhatjuk 6 éves kor fölött.

Erdei szederlevél

Erdei szederAz erdei szederlevéltea vastartalmánál fogva segíti a vérképzést, és vértisztító hatású. Talán az idősebbek még emlékeznek rá, hogy Planta tea néven a 60-as évekig volt forgalomban egy, a fekete teát helyettesítő készítmény, mely szederlevélből készült. Napi egy-két csészével korlátlan ideig iható. Az erdei szederlevélben nem csak vas van, de cserzőanyagok, tannin, flavonoidok, galluszsav, illóolaj, C-vitamin és szerves savak is gazdagítják.

Fekete ribizlilevél

A fekete ribizli leveléből készült tea jelentős kalcium- és vastartalmánál fogva szintén nagy segítség lehet a vérképzésben. A hajszálerek vérkeringését javítja, az érgyulladásokat csökkenti. Ez a növény nagyon gazdag C-vitaminban, ezenkívül sok karotint, B1-, B2- és E-vitamint is tartalmaz. Teája vese- és hólyagbántalmak, magas vérnyomás, valamint reumás ízületi panaszok esetén is alkalmazható, emellett vizelethajtó és izzasztó hatású is. A friss termésből szörpöt is készítenek, melynek szintén magas a C-vitamin-tartalma.

https://gyorgytea.hu/tematikus-cikkek/5-gyogynoveny-a-vas-termeszetes-potlasara/ 

 

images_cms-image-000006920.jpgA Föld egyik leggyakrabban előforduló eleme a vas, amely az élő szervezetek legfontosabb alkotóelemei közé tartozik.

Az emberi szervezet oxigénellátásában a vörösvértestek játsszák a főszerepet, melyekben egy hemoglobin nevű molekula felelős az oxigén megkötéséért és szállításáért. A hemoglobin fő összetevője a vas. Amennyiben a szervezetben vashiányos állapot jön létre, az oxigén szállítása és a szervek, szövetek oxigénellátása zavart szenved, a hiányállapot klinikai tünetekben nyilvánul meg.

A szervezetben a vas legalább kétharmada a vörösvértestekben található, ezek képzéséhez elengedhetetlen. A köznyelveben ezért is hívják vérszaporítónak. A vörösvértestek pusztulásakor felszabaduló vasat újra felhasználja a szervezet az új vörösvértestek képzéséhez. Ez a vas belső körforgása. A normális körülmények között (pl. hámlással vagy nőknél a rendszeres havivérzés alkalmával stb.) vesztett vas pótlására elegendő vasat kell tartalmaznia a tápláléknak. A szervezet a feleslegben képződő vagy bekerülő többlet-vasat raktárakban tárolja.

A vashiány tünetei változatosak, lassan fejlődnek ki.

Uralkodó, leggyakoribb tünet a vashiányos vérszegénység. Fáradékonyság, gyengeség, aluszékonyság, sápadtság jellemzi. A nyálkahártyákon is megfigyelhetőek az elváltozások. Gyakori a fejfájás, a hajhullás, a hajszálak elvékonyodása, töredező hajszálak. Gyomor-bélrendszeri panaszok sem ritkák, pl. berepedt szájzug, szájszárazság, fájdalmatlan nyelvgyulladás, szokatlan ételek megkívánása. Jellemzőek a köröm elváltozásai: pontozott, töredező, felpuhult körmök, utóbbi inkább krónikus, hosszan tartó vashiányban fordul elő.

A vashiányos vérszegénység kialakulásának az okát meg kell határozni.

Az egyik probléma lehet, hogy nem jut be elegendő vas a szervezetbe:

  • a táplálék kevés vasat tartalmaz, összetétele nem megfelelő (kevés vasat tartalmazó ételeket fogyasztunk, pl. vegetáriánus életmód)
  • a vas nem szívódik fel a gyomor-bélrendszerből (pl. lisztérzékenység – első tünet lehet, gyomorműtétek utáni állapotban)
  • a szervezet szükséglete fokozott, és ezzel nem tart lépést a vasbevitel (pl. újszülöttkor, serdülőkor, terhesség, szoptatás)

A vashiány kialakulásának másik oka a fokozott vesztés:

  • fokozott látható vérvesztés (főleg nőgyógyászati okok miatt, pl. serdülőknél rendszertelen, bő havivérzés vagy méhdaganat miatti vérzészavar)
  • krónikus, sokszor észrevétlen, kisebb, de gyakori vérzések (főleg gyomor-bélrendszer eredetűek, vérezgető fekélyek, nem ismert vastagbéldaganatból krónikus vérvesztés stb.  véres széklet, szurokfekete széklet észlelése)

A vashiányos állapotokban a vasfelszívódás fokozott, ennek ellenére a vasforgalom negatív egyensúlya alakul ki.

A vashiányos vérszegénység diagnózisa egyszerűen felállítható egy laborvizsgálattal. Amennyiben a beteg életmódja és a kórtörténet ismerete alapján nem indokolt a vashiányos vérszegénység kialakulása, ill. a vasterápia hatástalan, mindenképpen indokolt a további okok feltárása. A székletben jelenlevő vér gyakran látható, egyszerű laboratóriumi teszttel a székletből a rejtett vér jelenléte is kimutatható.

Törekedjünk táplálkozásunkban a vasat bőven tartalmazó ételek fogyasztására, ezek a húsételek (sertés, csirke, marha, nyúl), máj (sertés, csirke), tojás, szárazbab, sárgaborsó, spenót, cékla, ribizli, eper, aszalt gyümölcsök (sárgabarack, szilva) stb.

Vegetáriánus életmódot folytatók ügyeljenek a vas egyéb pótlására.

A vas felszívódását elősegíti a C-vitamin, mert jobban oldódó formává alakítja, ezért javasolják a vaspótló tabletta mellé C-vitamin adagolását is. Nem javasolt tea, kávé és tej fogyasztása a vastabletta bevételekor, mert ezek viszont gátolják a felszívódását és így a vasterápia hatékonyságát csökkentik.

Általában javaslom, hogy bármilyen gyógyszert szednek, olvassák el figyelmesen a betegtájékoztatót, mert ebben hasznos információk és tanácsok vannak a gyógyszerbevétel módjáról, a gyógyszer-kölcsönhatásokról stb.

Amennyiben a kialakult vashiányos vérszegénység miatt vaspótlásra van szükség, ezt több hétig, ill. hónapig szükséges adni a vérkép és a tünetek rendeződése, valamint a vasraktárak feltöltésének eléréséig.

Forrás:

https://gyorgytea.hu/az-orvos-uzeni/vashianyos-verszegenyseg/

 

Szólj hozzá